Secretary General

 

 
   

YBHG. DATO' SRI ALIAS BIN HAJI AHMAD

Secretary General
Ministry of Domestic Trade, Co-operatives and Consumerism

Secretary General Office
No. 13, Level 11 (Tower),
Persiaran Perdana, Presint 2,
62623 Putrajaya


Email:
ksu@kpdnkk.gov.my

 

Profile
  • Date of Birth : 22 May 1958
  • Designation : Secretary General
  • Place of Birth : Tumpat, Kelantan
  • Designation : Secretary General
     
  • Agency : Ministry of Domestic Trade,
    Co-operatives and Consumerism


Recognition

  • S.A.P., D.P.S.K. (09), S.S.A.P (2014)

Education

  • B.A. (Hons.) Literature, UM. 
  • Master In Strategic And Defence Studies, UM 2002

Working Experience

  • January 9, 1984 - Appointed as P.T.D, Assistant Secretary of Development and Supplies, Ministry of Education. 

  • January 9, 1985 - Confirmed in post.

  • October 16, 1988 - Assistant Secretary for Response, Cabinet Division, Prime Minister Department.

  • June 1, 1989 – Exceed the second salary restriction efficiency of A11. 

  • June 1, 1991 - Assistant Director, Administration and Finance, Prison Department of Malaysia, Ministry of Home Affairs.

  • December 1, 1991 - Assistant Secretary,  Division 'A' ( PSU ' A9 ' ) , Ministry of Home Affairs.

  • September 1, 1993 – Secretary, JKKN Terengganu, BKN, Prime Minister Department.

  • October 1, 1993 – Secretary, State Security Committee, Terengganu , Kuala Terengganu, Ministry of Home Affairs .

  • September 1, 1995 - Director, National State Security Division of Terengganu, Prime Minister Department

  • January 1, 1997 - Director of the National Security Division, Federal Territory of Kuala Lumpur , Prime Minister Department.

  • February 16, 1998 - Assistant Director , Federal of Sabah Special Task Force, National Security Division, Prime Minister Department, acting P.T.D. Grade M2 

  • July 1, 1997 - Promoted to P.T.D. of Grade M2 .

  • March 1, 2000 - Assistant Director, Psychological & Warfare Unit, National Security Division (HQ), Kuala Lumpur.

  • June 1, 2001 - Trainer , Public Service Department, for pursuing Masters in Strategic Studies and Defense, University Malaya from 01.06.2001 to 30.11.2002      ( CBBP ) .

  • June 2, 2003 - Support Group, Department of Public Service, PTD of Grade M48.

  • June 16, 2003 - Under Secretary ( H ) Research and Planning, Ministry of Home Affairs, PTD of Grade M48..

  • March 27, 2004 - Under Secretary, Planning and Research Division, Ministry of Home Affairs, PTD of Grade M48 .

  • August 16, 2004 - Principal Assistant Secretary, Ministry of Home Affairs, Acting PTD of Grade M52 .

  • June 16, 2005 - Under Secretary, Human Resource Management, Ministry of Home Affairs, Acting PTD grade M52 (CTP ).

  • January 16, 2006 - Promoted to PTD of Grade M52  .

  • January 16, 2006 - Under Secretary, Human Resource Management Division, Ministry of Home Affairs , Acting PTD of Grade M54.

  • November 1, 2006 - Under Secretary, Division of Foreign Worker, Ministry of Home Affairs, Acting PTD of Grade M54

  • February 7, 2007 - Promoted to PTD of Grade M54 .

  • March 19, 2008 -  Under Secretary, Immigration Affairs, Ministry of Home Affairs , PTD of Grade M54.

  • September 16, 2008 - Promoted to P.T.D. Grade C , Under Secretary, Immigration Affairs Division , Ministry of Home Affairs

  • March 22, 2010 - Under Secretary, Security and Public Order Division, Ministry of Home Affairs

  • October 15, 2010 - Promoted to P.T.D.  Grade B , Director General, Department of Immigration , Ministry of Home Affairs.

  • April 16, 2013 - Director General, Immigration Department, Ministry of Home Affairs, Acting P.T.D. Grade A specifically for incumbent (SFI).

 
Hits : 49634
Last Update : 03 April 2014